Mindenki arra vágyik, hogy egészséges és szép legyen. Ez azonban nem csak a mozgáson és az egészséges táplálkozáson múlik, néha szükséges különböző étrend-kiegészítők használata is. Az egyik legjobb közülük kétségtelenül a kollagén, amely egyre inkább bekerül a lakosság széles körének tudatába.
A kollagént gyakran étrend-kiegészítőként tartják számon. Tudtad azonban, hogy ez a leggyakoribb fehérje a testünkben? A kollagén a kötőszövetekben található meg, ahol számos fontos szerepet és funkciót lát el. Megköti a vizet, ami rugalmasságot és feszességet kölcsönöz a bőrnek. Egyúttal elengedhetetlen része a keratinnak, amely a haj és a köröm egészségéhez szükséges fehérje.
Mi a kollagén
Lehet észrevetted, hogy a bőröd már nem olyan feszes. Talán gyakrabban alakulnak ki pigmentfoltok, mint szeretnéd, vagy megjelentek az első ráncok. Ez nem a te hibád, hiszen mindannyian öregszünk. Biztos vagyok benne, hogy gondoltál már arra, hogy az öregedést szeretnéd egy kicsit megállítani. Nem gond! Próbáld ki a kollagént! Ráadásul az elkövetkező évekre javíthatja az általános egészségi állapotodat.
Egyébként a kollagén nem csak külsőleg, hanem belsőleg is hat. A porcokban lévő tartalma segít elnyelni az erős ütéseket, és biztonságban tartja az ízületeinket. Emellett erősíti az inak és a csontok ellenállóképességét, segít megelőzni az ízületi gyulladást és más degeneratív ízületi betegségeket.
Mikor kell kollagént fogyasztani?
Kevesen tudják, hogy az emberi test képes önállóan kollagént termelni. Az igazság azonban az, hogy az életkor előrehaladtával a kollagén termelődése lelassul és csökken. Ahogy a konkrét példákból is láthatjuk, a kollagén hiányát nem szabad alábecsülni. Jó választás étrend-kiegészítőként fogyasztani a kollagént – vízbe keverhető porok, tabletták vagy ízletes gumicukrok formájában.
A kollagén termelődésének lassulása miatt a szakértők egyetértenek abban, hogy az étrend-kiegészítőként történő kollagén fogyasztását körülbelül 25 éves kortól érdemes elkezdeni.
Milyen típusú kollagént ismerünk?
Ezúttal nem a kollagén formáiról és megjelenési módjairól lesz szó, hanem alaptípusairól. A piacon leggyakrabban három típussal találkozhatunk – marha-, sertés- és tengeri kollagén. Mindegyiknek megvannak a sajátos tulajdonságai. A marhakollagén segít az ízületi fájdalmak enyhítésében és csökkenti az oszteoporózis kockázatát, a sertéskollagén gondoskodik a kötőszövetek feszességéről. Mi most azonban a tengeri kollagénre összpontosítunk.
Mi a tengeri kollagén?
A tengeri kollagént a piacon gyakran találhatod hal kollagén néven is. Ennek oka egyszerű – tengeri halak csontjaiból és bőréből nyerik ki. Jellemzően lazacokat, tonhalakat vagy tilápiákat használnak erre. Ha azonban más halakból származó tengeri kollagénnel találkozol, ne aggódj. A lényeg az, hogy ez a kollagén gyorsan és könnyen felszívódik, valamint alacsony molekulatömeggel rendelkezik. Ezért nemcsak a csontok és ízületek számára hasznos, hanem az egészséges és feszes bőr megőrzéséhez is.
A tengeri kollagén komplex megoldás a test egészségének megőrzésére kívül-belül. Gazdag aminosavakban, például hidroxi-prolinban, amely fontos a sejtek kollagéntermeléséhez. Az arginin pedig serkenti az immunrendszert és segíti a felületi sérülések gyorsabb gyógyulását.
Milyen funkciói vannak a tengeri kollagénnek?
Többször említettük már, hogy a tengeri (illetve hal) kollagén alacsony molekulatömegű, és gyorsan felszívódik a bőr kötőszöveteibe. Ez több hasznos funkcióval jár:
1. Védi a bőrt az erős napsugárzástól
A tengeri kollagén védi a bőrt az UV-sugárzástól, így segít megelőzni a pigmentfoltok kialakulását és a bőr leégését. Továbbá hozzájárul a természetes barnaság eléréséhez, és meghosszabbítja annak tartósságát.
2. Növeli a bőr rugalmasságát és feszességét
Megőrzi a bőr hidratáltságát mind a forró nyári, mind a hideg téli napokon. Ennek köszönhetően segít csökkenteni a ráncokat és a finom vonalakat.
3. Támogatja a sebgyógyulást
A magas arginintartalomnak köszönhetően a tengeri kollagén gyors és problémamentes sebgyógyulást biztosít.