A mandulának nem csak a cukrászatban van erős helye – a világ gasztronómiája számos népszerű receptjének részévé vált. Talán Ön is olyan étel elkészítését tervezi, amelyben a mandulának van a főszerepe. Van otthon hámozatlan mandula, és azon töpreng, hogy érdemes-e meghámozni a mandulát?
Ne csak maga a recept alapján döntsön, hanem preferenciák szerint is. A héjas mandula több rostot tartalmaz, és kissé markánsabb ízű is, míg a hámozott mandula finom állagot kínál, amit nem nélkülözhetünk például marcipán vagy kenősök készítésénél. A héjas mandula ráadásul olcsóbb megoldás, mint a hámozott mandula. Ezenkívül a héjuktól való megszabadulás nem kell, hogy sok időbe vagy erőfeszítésbe kerüljön.
Hogyan hámozzuk meg a mandulát? Tegye be őket a sütőbe!
A mandula hámozásának többféle módja van. Az egyik az, hogy a mandulát körülbelül 150°C-ra előmelegített sütőbe tesszük 10-15 percre. A forró sütő elősegíti, hogy kiengedje a benne lévő olajat, és kissé megpuhuljon a bőr, ami ezután könnyebben lehúzható.
A sokk módszer avagy hogyan kell leforrázni a mandulát?
Egy másik módszer a mandula gyors hámozására az, hogy leforrázzuk vagy blansírozzuk. A mandulát tegyük egy fazék forrásban lévő vízbe, hagyjuk 2-3 percig forrni, majd a láng lekapcsolása után hagyjuk a szemeket a forró vízben állni kb 1 percig. Ezután tegyük át őket egy hideg vizzel teli fazékba vagy tálba. A leforrázott mandula sokkot kap, aminek következtében a héj meglazul és a mandula könnyen eltávolítható róla, ideális esetben még melegen. Ez a nagyon hatékony és gyors hámozási mód például a pékek és cukrászok körében népszerű, akik blansírozott mandulával díszítik az édességeket és a különféle desszerteket.
Lassabb, de hatásosabb
Ha nem siet a mandula hámozásával, használhat egy lassabb, de mégis hatásos módszert – tegye vízbe. Ezután hagyja a mandulát beáztatva néhány órán keresztül, például egy éjszakán át. Megtudhatja, hogy a bőr kellően meglazult-e, ha finoman megnyomja a mandulát az ujjai között, és megpróbálja kissé megcsavarni. A bőrnek engednie kell.
Önön múlik, hogy milyen technikát választ a mandula hámozására. Eleinte tovább tarthat, és előfordulhat, hogy a héj nem válik le olyan könnyen, mint várta. Fontos, hogy ne veszítse el a türelmét és ne adja fel. Kis tanulással és gyakorlással a mandula hámozása megtanulható és hamar elsajátítható.
Ha pedig nem akarja hámozással tölteni az időt, mindig fogadhat a már hámozott mandulára. Nemcsak natúr mandulát választhat, amit könnyedén beépíthet a konyhaművészetébe, de a hámozott mandula kiváló uzsonnára vagy tévézéshez is. Népszerű például a füstölt mandula vagy a sós pörkölt mandula. És ha nem bánja, hogy héjas, mit szólna, ha kipróbálná a pirított mandulát fokhagymával és rozmaringgal?
Tudta, hogy…
...a mandula a mandulafa gyümölcse? A dióhoz hasonlóan a mandulaszemek is héjban vannak elrejtve, míg a héj keménysége fajtánként változik. Szóval hogyan lehet kiszedni a mandulát a héjából? Törékenyebb héjhoz elég egy klasszikus diótörő, keményebbhez kalapácsot és keményebb alapot kell használni.